Edustus eri yhteisöissä 2020

KESKUSKAUPPAMARI

Valtuuskunta

Paulina Ahokas, Toimitusjohtaja Tampere-talo Oy
Harri Airaksinen, Toimitusjohtaja Business Tampere
Matti Arpiainen, Hallituksen puheenjohtaja Tampereen Tiivisteteollisuus Oy
Päivi Jousmäki, Toimitusjohtaja Juvenes-Yhtiöt Oy
Seija Kivimäki, Apteekkari Walkiakosken Apteekki
Timur Kärki, Hallituksen puheenjohtaja Gofore Oyj
Niklas Mattsson, Hallituksen varapuheenjohtaja Insta Group Oy
Ari Lamberg, Master Expert, Nordea Bank Oyj
Niklas Mattsson, Hallituksen varapuheenjohtaja Insta Group Oy
Minna Metsälä, Tampereen kauppakamarin puheenjohtaja, partner OCIO Oy
Terhi Penttilä, Toimitusjohtaja Länsilinjat Oy
Irmeli Puolanne, Hotellinjohtaja Sokotel Oy/Tampereen Sokos Hotellit
Henna-Riika Ruotsalainen, Toimitusjohtaja Toteutustoimisto Osaamo Oy
Juha Ruotsalainen, Toimitusjohtaja Veho Oy Ab
Jussi Tanhuanpää, Toimitusjohtaja Lujatalo Oy

Keskuskauppakamarin hallitus
Juha Sarsama, Toimitusjohtaja Ilmatar Windpower Oyj

Keskuskauppakamarin liikennevaliokunta
Juha Länsiö, Toimitusjohtaja, yrittäjä Länsiö Logistiikka Oy

Keskuskauppakamarin sähköisen liiketoiminnan valiokunta
Jussi Salmi, Senior Vice President M-Files Oy

Keskuskauppakamarin verovaliokunta
Kirsti Auranen, Tax Partner Ernst & Young Oy


TAMPEREEN KAUPPAKAMARIN EDUSTAJANA

BUSINESS TAMPERE
Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen

EMIL AALTOSEN SÄÄTIÖ
Tilintarkastajat
Ernst & Young Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT Miikka Hietala

K. P. RUUSKASEN SÄÄTIÖ
Hallitus
Erkki Solja, CEO Kiilto Family Oy, jäsen
Harry Ström, johtaja, varajäsen

LÄNSI- JA SISÄ-SUOMEN ALUEHALLINTOVIRASTO
Työsuojelulautakunta

Peer Haataja, Johtaja, jäsen
Matti Arpiainen, Hallituksen puheenjohtaja Tampereen Tiivisteteollisuus Oy, varajäsen

PIRKANMAAN LIITTO
Maakunnan yhteistyöryhmä (MYR)
Peer Haataja, Johtaja, jäsen
Markus Sjölund, Apulaisjohtaja, varajäsen
Pirkanmaan koulutusryhmä
Peer Haataja, Johtaja, puheenjohtaja

PIRKANMAAN TYÖ- JA ELINKEINOTOIMISTO
Työvoima- ja yrityspalvelut –neuvottelukunta
Peer Haataja, Johtaja, puheenjohtaja
Markus Sjölund, Apulaisjohtaja, varajäsen
Yritys-Suomi seudullisen yrityspalveluiden ohjausryhmä
Peer Haataja, Johtaja, jäsen

PIRKANMAAN YRITYSKUMMIT RY
Kummiraati

Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, jäsen

PRO YSITIE RY
Hallitus

Markus Sjölund Apulaisjohtaja, jäsen

SUOMEN ITÄMERI-INSTITUUTIN SÄÄTIÖ
Hallitus 2015-
Markus Sjölund, Apulaisjohtaja, varapuheenjohtaja

TAMPEREEN AIKUISKOULUTUSSÄÄTIÖ
Hallitus 2019 - 2020

Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja Tampereen kauppakamari, jäsen
Tiina Holopainen, Toimitusjohtaja Gronlund Palvelut Oy, jäsen
Kari Sorjonen, Hallituksen puheenjohtaja Tasowheel Group Oy, jäsen

TAMPEREEN AMMATTIKORKEAKOULU
Liiketalouden neuvottelukunta 2019 - 2020

Milla Ojala, henkilöstöpäällikkö, jäsen

TAMPEREEN KAUPPASEURA
Jäsenlautakunta

Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, jäsen

TAMPEREEN KAUPPAYHDISTYKSEN SÄÄTIÖ
Tilintarkastajat KHT Kalle Kotka ja HT Olli Saxlin
Varatilintarkastaja Tilintarkastusyhteisö Idman Vilen Grant Thornton Oy

TAMPEREEN KAUPUNKI
Team Finland alueellinen koordinaatioryhmä
Markus Sjölund, Apulaisjohtaja, jäsen

TAMPEREEN KAUPUNKISEUDUN YRITYSPALVELUT OY
Harri Sjöholm, Hallituksen puheenjohtaja Five Alliance Oy, hallituksen jäsen

TAMPEREEN MESSU- JA URHEILUKESKUS TESC
Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen

TAMPEREEN MESSUT OY
Hallitus

Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja
Finland Restaurants Oy - Finnresta
Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen

TAMPEREEN SEUDUN OPISKELIJA-ASUNTOSÄÄTIÖ TOAS
Peer Haataja, Johtaja, valtuuskunnan jäsen
Antti Eskelinen, valtuuskunnan varajäsen

TAMPEREEN TEKNILLISEN YLIOPISTON TUKISÄÄTIÖ SR
Jari Alanen, Aluejohtaja Kesko Oyj , hallituksen varapuheenjohtaja
Antti Eskelinen Toimitusjohtaja, jäsen

TAMPEREEN YLIOPISTO
Kauppakorkeakoulurahaston hallitus

Timo Salli, Toimitusjohtaja Katsa Oy, jäsen
Antti Eskelinen, Toimitusjohtaja, jäsen
Kielikeskuksen neuvottelukunta
Peer Haataja, Johtaja, jäsen
LUMATE-keskus ohjausryhmä
Juha Koski, Johtaja, jäsen


TAMPEREEN KAUPPAKAMARIN HALLITUKSEN MUU EDUSTUS

Puheenjohtajisto

Minna Metsälä
Partner, OCIO Oy
LähiTapiola Keskinäinen Vahinkoyhtiö, hallituksen jäsen
Kojamo Oy, hallituksen jäsen
Tampereen Sähkölaitos Oy, hallituksen jäsen
Tampereen Ammattikorkeakoulu Oy, hallituksen jäsen
Tampereen Ensi- ja Turvakoti ry, hallituksen jäsen

Kari Koskinen
Toimitusjohtaja, Asianajotoimisto Klingendahl Oy
Tampereen Kauppaseura Ry, hallituksen varapuheenjohtaja
Kauppaseuran Kiinteistö Oy, hallituksen puheenjohtaja

Juhani Lehti
Toimitusjohtaja, Tampereen Konepajat Oy
Elinkeinoelämän keskusliitto ry, Yrittäjävaliokunta, jäsen
Geomachine Oy, hallituksen puheenjohtaja
Kiinteistöosakeyhtiö Area51, toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja
Metallipalvelu Hartikainen Oy, hallituksen puheenjohtaja
Motocut Oy, hallituksen jäsen
Nygårdin kartano, Isäntä
Peatmax Oy, toimitusjohtaja, hallituksen jäsen
ProSilva Oyj, hallituksen puheenjohtaja
Riikonen Group Oy, hallituksen puheenjohtaja
Tampereen Ammattikorkeakoulu, hallituksen jäsen
Tampereen Koneistus Oy, hallituksen puheenjohtaja
Teknologiateollisuus ry, Pirkanmaan aluejohtokunta, jäsen
Teknologiateollisuus ry, Yrittäjävaliokunta, jäsen
TKP Peatmax OÜ, Viro, hallituksen puheenjohtaja
Trekon invest Oy, hallituksen jäsen

Jäsenet

Jussi Aro
Toimitusjohtaja, Purso Oy
Stalatube Oy, hallituksen jäsen
Teknologiateollisuus ry, hallituksen jäsen
Teknologiateollisuus ry, Pirkanmaan aluejohtokunta, jäsen
Teknologiateollisuus ry, Alumiinitoimialaryhmä, jäsen
EK, edustajiston varajäsen

Ilkka Kääriäinen
Yksikönjohtaja, YIT Suomi Oy / Asuminen, Tampere
Talonrakennusteollisuus ry / Sisä-Suomi hallituksen jäsen
Talonrakennusteollisuus edustajisto, jäsen

Anna Lehtisalo
Toimitusjohtaja, Villivisio Oy
Treili Oy, hallituksen jäsen
MTL (Markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liitto), hallituksen puheenjohtaja
Alma Media Oyj, Marketing Advisory Board, jäsen

Marko Lehojärvi
Toimitusjohtaja, Hakafood Oy
Hakafood Cafe Oy, toimitusjohtaja
Skärgårdsbröd Kökar Ab, hallituksen puheenjohtaja

Henry Nieminen
Toimitusjohtaja, Insta Group Oy
Millog Oy, hallituksen jäsen
Senop Oy, hallituksen jäsen
Mattila Porvoo Oy, hallituksen jäsen
KMJ-Engineering Oy, hallituksen jäsen
Goodwork Finland Oy, Hallituksen jäsen
Insta Airhow Oy, hallituksen jäsen
Leijona Instituutti, hallituksen puheenjohtaja
Finn Mattssonin säätiö, hallituksen jäsen
M-Files Corporation, hallituksen jäsen
Suomen Puolustus- Ja Ilmailuteollisuusyhdistys PIA ry, hallituksen jäsen
Huoltovarmuusneuvosto, jäsen
Teknologiateollisuus ry, Pirkanmaan aluejohtokunta, jäsen
Teknologiateollisuus ry, hallituksen jäsen



Jari Niska
Toimitusjohtaja, Solita Oy

Bolt Group Oy, hallituksen puheenjohtaja
Evolta Oy, hallituksen jäsen

Teppo Rantanen
Johtaja, Elinvoima ja kilpailukyky, Tampereen kaupunki

Beamex Oy, hallituksen jäsen
Tampereen Särkänniemi Oy, hallituksen jäsen
Suomen World Vision ry, hallituksen jäsen

Elisa Saarinen
Toimitusjohtaja, Vauraus Suomi Oyj
Tampereen Raitiotie Oy, hallituksen jäsen
Innorent Production Oy, hallituksen jäsen
Hallituspartnerit ry, hallituksen jäsen

Kai Telanne
Toimitusjohtaja, Alma Media Oyj

Teleste Oyj, hallituksen jäsen
Altia Oyj, varapuheenjohtaja, nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma, hallituksen varapuheenjohtaja ja tarkastusvaliokunnan jäsen
Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Vaalivaliokunta, jäsen

Jani Vilpponen
Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen OP Tampere
OP-Koti Pirkanmaa Oy LKV, hallituksen puheenjohtaja
Pohjola Vakuutus Oy, hallituksen jäsen
Varalan Säätiö, hallituksen jäsen
Tampereen Veronmaksajat, johtokunnan jäsen