Minna Metsälä jatkaa kauppakamarin puheenjohtajana

<p><em>Tampereen kauppakamarin johtaja Juha Koski, vaalivaliokunnan puheenjohtaja, Telian paikallisjohtaja Harri Viljanen ja Tampereen kauppakamarin puheenjohtaja, OCIO Oy:n partner Minna Metsälä hioivat syyskokouskuviot kuntoon. – Kauppakamarin valiokuntiin on enemmän halukkaita tulijoita kuin mukaan mahtuu, mikä kyllä kertoo kauppakamarin vetovoimasta, arvioi Harri Viljanen.</em><br></p>

Tampereen kauppakamarin johtaja Juha Koski, vaalivaliokunnan puheenjohtaja, Telian paikallisjohtaja Harri Viljanen ja Tampereen kauppakamarin puheenjohtaja, OCIO Oy:n partner Minna Metsälä hioivat syyskokouskuviot kuntoon. – Kauppakamarin valiokuntiin on enemmän halukkaita tulijoita kuin mukaan mahtuu, mikä kyllä kertoo kauppakamarin vetovoimasta, arvioi Harri Viljanen.

OCIO Oy:n partner Minna Metsälä jatkaa Tampereen kauppakamarin puheenjohtajana. Tampereen Konepajojen toimitusjohtaja Juhani Lehti ja Asianajotoimisto Klingendahlin toimitusjohtaja Kari Koskinen jatkavat varapuheenjohtajina.

Syyskokous valitsi hallitukseen uusina jäseninä Hakafood Oy:n toimitusjohtajan Marko Lehojärven, Vauraus Suomi Oyj:n toimitusjohtajan Elisa Saarisen ja Tampereen Seudun Osuuspankin toimitusjohtajan Jani Vilpposen.

Hallituksessa jatkavat Purson toimitusjohtaja Jussi Aro, YIT Rakennus Tampere ja Pohjanmaan aluejohtaja Ilkka Kääriäinen, Villivision toimitusjohtaja Anna Lehtisalo, Insta Groupin toimitusjohtaja Henry Nieminen, Solitan toimitusjohtaja Jari Niska, Tampereen kaupungin elinvoima ja kilpailukyky -johtaja Teppo Rantanen sekä Alma Median toimitusjohtaja Kai Telanne.

Tampereen kauppakamarin valiokuntien uudet luottamushenkilöt 2020

Aluesuunnittelu- ja liikennevaliokunta
Aluepäällikkö Ari-Pekka Lehtonen, Sponda Oyj
Varatoimitusjohtaja Miika Oksanen, Pohjola Rankennus Oy Häme

Finanssivaliokunta
Talousjohtaja Ari Nevala, Avant Tecno Oy
Aluejohtaja Aki Selkee, Aktia Pankki Oyj
Talousjohtaja Timo Suuriniemi, Purso Oy
Toimitusjohtaja Jyrki Turtiainen, Kangasalan Seudun Osuuspankki
Talousjohtaja Teija Vehmas, Fimlab Laboratoriot Oy

ICT-valiokunta
Toimitusjohtaja Pertti Aimonen, OptoFidelity Oy
Toimitusjohtaja Jopi Parviainen, EverTech Oy
Toimitusjohtaja Rauno Uusitalo, DB-Manager Oy

Kaupan valiokunta
Kauppias Erkki Kuivajärvi, Erkki Kuivajärvi Oy/K-Citymarket Valkeakoski
Aluemyyntipäällikkö Lasse Laksola, Isku Interior Oy
Kiinteistöpäällikkö Toni Lautala, Lidl Suomi Ky
Hallituksen puheenjohtaja Jukka Lylykorpi, High Peak Oy
Aluepäällikkö Kimmo Mäkelä, Alko Oy
Yrittäjä Maria Rajakallio, SoMe Studio oy
Toimitusjohtaja Sanna Tiitinen, Intersport
Toimitusjohtaja Visa Vainiola, Kiinteistö Oy Ideapark Ab
Toimitusjohtaja Timo Voutilainen, OP Koti Pirkanmaa Oy LKV

Laki-ja verovaliokunta
Aluejohtaja, Sisä-Suomi, Miikka Hietala, Ernst & Young Oy
Varatoimitusjohtaja Tuomo Smått, Etelä-Pirkanmaan Osuuspankki
Asianajaja Maria Solala-Aro, Asianajotoimisto Ava Oy
Asianajaja Pekka Warjus, Asianajotoimisto Tempo Oy
Aluejohtaja Merja Ylipaavalniemi, Aallon Group Oy
Johtaja, konsernikehitys ja omistajaohjaus, Tiina Äijälä, Tampereen korkeakoulusäätiö sr/Tampereen yliopisto

Matkailu- ja tapahtumavaliokunta
Myynti- ja markkinointipäällikkö Karoliina Lehtonen, Tampereen Teatteri Oy
Kiinteistöpäällikkö Kai Niinimäki, keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
Tapahtumajohtaja Perttu Pesä, Tampereen kaupunki
Myyntijohtaja Ari Ruoholahti, Ilves Edustus Oy
Toimitusjohtaja Aku Syrjä, Eppu Normaali Oy/Akun Tehdas
Toimitusjohtaja Kimmo Viikari, Tampereen Kulttuurikamari Oy

Osaamis- ja työelämävaliokunta
Head of People and Culture Minna Huru, Kiilto Family Oy
Project Manager Jaakko Kilpeläinen, Saranen Consulting Oy
Henkilöstön kehittämispäällikkö Marju Leinonen, Tampereen kaupunki
Operatiivinen johtaja Tiia Ojansivu, Särkänniemi Oy
HR Manager Nordics Anu Saksala, Gardner Denver Oy
Senior HR Manager Johanna Syrjä, Insta Group Oy

Palveluvaliokunta
Toimitusjohtaja Mika Aro, Tamhockey Oy / Tappara
Toimitusjohtaja Hannele Hyödynmaa, Markkinointiviestinnän suunnittelutoimisto Mainio Oy
Toimitusjohtaja Päivi Jousmäki, Juvenes Oy
Palvelujohtaja Petri Mattila, Accountor Tampere Oy
Yksikönjohtaja Henri Mäenalanen, Suomen Terveystalo Oy

Teollisuusvaliokunta
Toimitusjohtaja Harri Airaksinen, Business Tampere
Sales director, OEM&Marine Industrial Groups Sami Järvinen, Gardner Denver Oy
Dekaani Martti Kauranen, Tampereen korkeakoulusäätiö sr/Tampereen yliopisto
Varatoimitusjohtaja Hanne Keidasto, Vesivek Oy
Paikallisjohtaja Pekka Koski, Sandvik Mining and Construction Oy
Johtaja, yhteistyö ja kumppanuudet, Pauli Kuosmanen, Tampereen korkeakoulusäätiö sr/Tampereen yliopisto
Hallituksen puheenjohtaja Risto Lehtimäki, RML Alliance Oy
Toimitusjohtaja Markus Lehtinen, Vabe Oy
Toimitusjohtaja Hanna Miettinen, Ata Gears Oy
Toimitusjohtaja Mikko Nyman, Fastems Oy Ab
President Sami Riekkola, Valmet Automation Oy
Liiketoimintayksikön johtaja Manu Salmi, Nokian Renkaat Oyj
Liiketoimintajohtaja Martti Wallin, Patria Aviation Oy

Uuden liiketoiminnan valiokunta
Toimitusjohtaja Tuomo Huhtanen, Innorent Production Oy
Toimitusjohtaja Marko Lehtimäki, Tampereen kaupunkiseudun yrityspalvelut Oy
Manager, HT Matti Moisio, PricewaterhouseCoopers Oy
Innovaatiojohtaja Taru Pilvi, Tampereen korkeakoulusäätiö sr / Tampereen yliopisto
Toimitusjohtaja Juha Raittila, Connection House Oy
Puheenjohtaja Mikko Vepsäläinen, SAP Finnish User Group ry

Edustajat Keskuskauppakamarin valtuuskuntaan
Toimitusjohtaja Paulina Ahokas, Tampere-talo Oy
Toimitusjohtaja Päivi Jousmäki, Juvenes-Yhtiöt Oy
Master Expert Ari Lamberg, Nordea Bank Oyj


Tämän vuoden hallitus- ja valiokuntanimet löytyvät täältä ja edustajat Keskuskauppakamarin valtuuskunnassa täältä.